Till Nordamerika från Hökerumsbygden

Till Nordamerika från Hökerumsbygden.

Det var temat när Södra Vings Hembygdsförening inbjudit Anna-Lena Hultman för att föreläsa om utvandringen från Södra Vings socken. 1852 gick den första båten med utvandrare från bygden och så fortsatte en det bit in på 1900 talet. En av de första som gav sig iväg var dåvarande kommunordförande som tog hela kassan på ca 5000:- från Hökerums kommunkassa och emigrerade till Nordamerika. Intresset var stort och det var välfyllt i Equmeniakyrkan Hökerum där man lyssnade och fick ta del av den intressanta historien från vår bygd. Anna-Lena talade inspirerande om de personer som utvandrat och vart de tog vägen samtidigt som vi fick en inblick i hur det kan gå till att släktforska framförallt i USA och vilket otroligt arbete som ligger bakom. Under kvällen serverades kaffe och smörgås som en engagerad serveringspersonal ordnade med.