Rapport från söndagsfikat vid Bogastugan den 8 juli 2012

I takt med den härliga sommarsolen under eftermiddagen kom ett 50 tal besökande till Bogastugan för att dricka kaffe och gå tippspromenad. Riktigt roligt att det för ovanligt många verkade vara första gången som Bogastugan besöktes, kanske bland annat tack vare den förbättrade skyltningen i korsningen rv 40 och Hökerumsvägen.

Kaffe/te med hembakta gobitar serverades ute i trädgården.

I tippspromenaden vållade utslagsfrågan, om att gissa vikten av en sten, extra funderingar.

För att undvika onödigt grubbel publiceras här frågornas rätta svar.

Fråga1– en drottning, 2-bär, 3-gräs, 4-gullviva, mandelblom,kattfot,blåviol, 5-fragaria,6-11 månader, 7-honan suger blod, 8-kesä 9-ca 150miljoner km, 10-80 dagar, 11-sommaren är kort, 12-bok. Utslagsfrågan; Stenens vikt är 196 gram

I tippspromenaden delas tre priser ut. Vinnare nr 1 får föreningens nya sockenbokSödra Ving -då och nu . Till vinnare nr 2 och 3 blir det fritt söndagsfika vid Bogastugan den 15 juli.

Vinnare nr 1 är Anita Ekunger (10 rätta svar)
Vinnare nr 2 är Per-Ola Eliasson (9 rätta svar,180 gram)
Vinnare nr 3 är Laila Hellqvist (9 rätta svar, 175 gram)

Priserna kan avhämtas vid nästa söndags kaffeservering vid Bogastugan.

Vi som höll i trådarna denna gång var Lena Adolfsson ,Elin Adolfsson och Ingrid Öhlund . Bilder finns under Mediagalleri ovan.